Muğla Haber Olay
HV
01 MART Cuma 23:29

Tevekkeli Anlamı Nedir?

Tevekkeli ne anlama geliyor? Tevekkeli nereden geliyor? Hangi kelimeden türedi? Anlamı nedir? İşte detaylar...

NEDİR
Giriş Tarihi : 30-03-2023 11:27
Tevekkeli Anlamı Nedir?

Tevekkeli Anlamı

Tevekkeli kelimesi kökeni Arapça diline dayanmaktadır. Tevekkeli kelimesinin eski dönemlerde yer alan bazı kaynaklara göre "gönlü bol, eli açık insan" olarak da tanımlanmaktadır. 

Tevekkeli Kelimesi 

Tevekkeli kelimesini merak edenler, ne anlama geldiğini öğrenmek isteyen insanlar Tevekkeli ne demek? TDK sözlük anlamına göre Tevekkeli nedir? Sorularının cevabını bulabilmek amacıyla internet mecralarında bulunan kaynakları tarıyorlar.

Günlük konuşma dilinde nadir duyduğumuz ya da hiç duymadığımız kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeler bazen akademik, bazen terminolojik ve eski dönemlerden kalma olabiliyor. Türkçede de yapılarına, oluşumlarına göre farklılaşan pek çok kelime bulunur. İnternette yapacağınız kısa bir araştırma sonucunda hangi kelimenin ne anlama geldiğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bağlamda Tevekkeli nedir? Ne anlama gelmektedir? Sorularına cevap bulmak istiyorsanız haberimizi okuyabilirsiniz. İşte detaylar…

TEVEKKELİ NEDİR? TEVEKKELİ NE DEMEK? TDK SÖZLÜĞÜNE GÖRE TEVEKKELİ NE ANLAMA GELİR?

Arapça Tavakkul kelime kökeninden gelen eski dönemlerde sıklıkla kullanılan kelimelerden biri olan Tevekkeli, günümüzde nadiren kullanılmaktadır. 

Eski Türkçede yaygın kullanılan Tevekkeli, günümüzde özellikle Edebiyat bilimi çerçevesinde araştırılan Arapça bir kelimedir.

TDK’ye göre Tevekkeli;

Zarf, Arapça.

Boşuna, boş yere, sebepsiz olarak:      

"Ne ukalasın, sana tevekkeli ukala bücür demiyorlar." - Çetin Altan

Zehra KüçükZehra Küçük

Zehra Küçük

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR