Muğla Haber Olay
HV
23 EYLÜL Cumartesi 23:48

Pazar Günü Türkiye Seçimleri: Avrupa ve NATO Üyeleri Ankara'nın Geleceğini İzliyor

Euroactiv, Türkiye'nin 14 Mayıs'taki seçimleriyle ilgili birçok kişinin görüşüne yer verdiği bir yazı yayınladı. Seçimler, Türkiye ve Avrupa komşuları için önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor.

SİYASET
Giriş Tarihi : 13-05-2023 17:29
Pazar Günü Türkiye Seçimleri: Avrupa ve NATO Üyeleri Ankara'nın Geleceğini İzliyor

Euroactiv, yazısında Türkiye'nin 14 Mayıs'taki seçimleriyle ilgili birçok kişinin görüşüne yer verildi. Vurgulanan noktalar ise şunlar oldu.

Pazar günü yapılacak olan Türkiye seçimleri, sadece ülke için değil aynı zamanda Avrupa komşuları için de önemli bir dönüm noktasıdır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son 20 yıldaki en zor seçim sınavıyla karşı karşıya kalmasıyla birlikte, Avrupa Birliği ve NATO üyeleri, güvenlikten göçe ve enerjiye kadar birçok konuda etkilediği bir ülkede değişikliğin olup olmayacağını görmek için izliyorlar.

Son yıllarda Erdoğan ve AB arasındaki ilişkiler, Ankara'nın üye olma fikrine soğuması ve insan hakları, yargı bağımsızlığı ve medya özgürlüğündeki baskıları kınayan 27 üyeli blok arasında yüksek gerilimli hale geldi.

Türkiye'nin bir üyesi olduğu NATO'nun önde gelen üyeleri, Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkilerini endişeyle karşıladı ve Türkiye'nin Ukrayna'daki savaş nedeniyle uygulanan yaptırımları atlamak için kullanılıp kullanılmadığı konusunda endişeli olduklarını ifade ettiler.

Erdoğan'ın rakibi Kemal Kılıçdaroğlu, seküler CHP partisinin lideri olarak, evde daha fazla özgürlük ve Batı'ya daha yakın dış politikalar vaat etti.

Ne olursa olsun, Türkiye'nin Avrupa komşuları seçimleri ve sonrasını Ankara ile ilişkilerini ve yeniden başlatılabilirliğini değerlendirmek için kullanacaklar.

HaktanHaktan

Haktan

YORUMLAR